INSTRUCKJA PALENIA ŚWIEC

Właśnie stałeś się posiadaczem wyjątkowej świecy sojowej od WOSK I KNOT? Sprawdź co robić, aby być w pełni zadowolonym z dokonanego zakupu, a nasze świece były codziennym, najprzyjemniejszym rytuałem każdego dnia! 🙂 Oto kilka instrukcji:

1. PIERWSZE PALENIE

Jeśli już odebrałeś od kuriera bądź z paczkomatu swoją paczkę ze świecą sojową – czas na przyjemności! Pamiętaj, aby przed odpaleniem sprawdzić czy długość knota jest odpowiednia – najlepiej jeśli będzie znajdowała się w przedziale 0,5 -1 cm. Wtedy masz pewność, że płomień osiągnie odpowiedni rozmiar, który pozwoli rozpuścić wosk do samych ścianek szkła.

Świece sojowe palą się dwa razy dłużej od zwykłych, tanich świec z sieciówki, które są zwykle ze szkodliwej parafiny. Należy pamiętać, aby pierwsze palenie trwało minimum 3-4h bądź do momentu pełnego rozpuszczenia górnej tafli wosku (tzw. basen). Jeśli wosk już dojdzie do ścianek, będziemy mieć pewność, iż następne palenia świecy będą bezproblemowe i wypalanie będzie równomierne. Pamiętaj, aby każde kolejne palenie trwało również około 3 godzin lub do pełnego upłynnienia.

Jeśli planujesz wyjść za 30 minut z domu – przełóż palenie świecy na inny moment.

2. KNOT 

Tak jak już wspomnieliśmy, długość knota ma tutaj znaczenie. Najlepsza jego długość to 0,5-1cm. Można go przyciąć zwykłymi nożyczkami. Przed każdym następnym jego odpaleniem, należy skrócić go właśnie do tej długości. Pozostawienie knota dłuższego niż 1 cm będzie powodowało duży płomień, kopcenie, brudzenie wosku, szybsze wypalanie się świecy, mocne rozgrzanie naczynia. Zbyt krótkie przycięcie knota (poniżej 0,5cm) może dać odwrotny efekt – mały płomień nie będzie miał „siły” rozgrzać górnej tafli wosku, co będzie mogło być efektem tunelowania świecy (czyli nierównomiernym wypalaniem się świecy – wosk będzie zostawał na ściankach naczynia)

3. GDZIE NIE PALIĆ ŚWIEC ZAPACHOWYCH? 

Intensywność świecy zapachowej oraz to, w jaki sposób się wypala zależy od bardzo wielu czynników. Ważne jest miejsce, w którym stoi zapalona świeca. Pamiętaj, aby palić świece jak najdalej od okna, nie stawiać jej w przeciągu, miejscach wilgotnych, takich gdzie występują inne zapachy (np. podczas przygotowania posiłków). Stawianie jej w takich miejscach powodować będzie, iż zapach będzie słabo bądź wcale wyczuwalny.

4. BEZPIECZEŃSTWO

Należy również pamiętać, iż nie należy pozostawiać zapalonej świecy w pobliżu miejsc łatwopalnych i tj.: zasłony, firanki, rośliny, ani w miejscach łatwodostępnych dla dzieci i zwierząt. Palimy je tylko pod nadzorem osoby dorosłej. Jeśli na dnie słoika zostało już tylko ok. 1 cm wosku – nie pal świecy do końca, czas się z nią pożegnać. Nie zastosowanie się do tej wskazówki, może skutkować mocnym rozgrzaniem szkła (finalnie nawet do jego pęknięcia) oraz uszkodzeniem miejsca (np. blatu) na którym stoi świeca.

5. GASZENIE ŚWIEC SOJOWYCH

Myślałeś, że zwykłe zdmuchnięcie płomienia jest najlepszym zakończeniem przygody palenia świecy? W ostateczności tak. Lecz wiąże się to z kopceniem knota i nieprzyjemnym zapachem. Aby temu zapobiec, najlepszym rozwiązaniem będzie specjalne gasidło do świec, które znajduje się do nabycia w naszym e-sklepie. Wystarczy przyłożyć „kapturek” do płomienia, chwilę przytrzymać odcinając dopływ tlenu i gotowe 🙂 Bez zbędnego dymu – a Ty możesz dalej się cieszyć z pięknego zapachu w Twoim domu.

Nie polecamy również odcinać tlenu świecy metalowym wieczkiem, w przypadku naszych świec w słoikach. Dlaczego? Otóż, pomyśl o tym, iż cały dym, który wydzieli się z knota „wchłonie się” w roztopiony wosk. Efekt? Kolejne palenia mogą zaczynać się nieprzyjemnym zapachem (zapach spalenizny).

PROBLEMY Z PALENIEM ŚWIECY

Napotkałeś pewne problemy podczas palenia ulubionej świecy? Przychodzimy z pomocą! 🙂

  1. TUNELOWANIE

Knot był dobrej długości, a Twoja świeca wypala się nierównomiernie i wosk osadza się na ściankach? Mamy na to kilka sposobów:

  • zgaszoną świecę „otul” dookoła aluminiową folią; jeśli już to zrobisz odpal świecę. Dzięki folii wewnątrz szkła wytworzy się wyższa temperatura, która powinna pomóc rozpuścić wosk do ścianek słoika.
  • jeśli Twoja świeca osiągnęła bardzo mały płomień, a knot tylko delikatnie „tli” – spróbuj odlać/usuń wosk, który rozpuścił się dookoła knota. Po tej czynności, automatycznie wielkość płomienia zwiększy się i świeca powinna palić się już poprawnie. Pamiętaj, aby palić świecę tak długo, aż górna tafla rozpuści się do ścianek.
  • wosk rozpuścił się częściowo do ścianki, a częściowo nie? Jest bardzo łatwy sposób, aby ten problem rozwiązać. Zdarza się, że knot, pod wpływem płomienia, może zrobić się ciężki i przechylić na jedną ze stron, przez co świeca nie pali się równomiernie. Wystarczy podczas palenia przesunąć metalowym narzędziem (np. końcówką łyżki) knot na środek świecy i gotowe! 🙂 Poczekaj parę minut, aż wosk z drugiej strony zacznie się topić 🙂