świece sojowe DIY

Świece Sojowe DIY

Robienie świec może być świetną zabawą i idealnym pomysłem na wspólne spędzenie czasu! Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy kompletne zestawy, które zawierają wszystko co będzie Ci potrzebne do stworzenia świecy.

ZRÓB TO SAM

JAK ZROBIĆ ŚWIECE SOJOWĄ?

Bardzo nam miło, że tworzenie świec sojowych zainteresowało również Ciebie! Zanim przystąpisz do działania chcielibyśmy przekazać Ci kilka wskazówek, które w znacznym stopniu ułatwią cały proces własnoręcznego tworzenia świec. Przeczytaj dokładnie całą instrukcję, aby przygotować się jak najlepiej.

Potrzeba będzie Ci trochę przestrzeni, dlatego zanim rozpoczniesz przygotuj odpowiednio Twoje miejsce pracy. Tworzenie świec jest trochę “brudną zabawą” – aby uniknąć zabrudzeń warto rozłożyć na blacie stare gazety/karton, który w trakcie przesypywania wosku bądź przy rozlewaniu olejków ochroni powierzchnie roboczą. W pierwszej kolejności pamiętaj jednak o własnym bezpieczeństwie! Załóż rękawiczki i okulary ochronne.

Przygotuj sobie niewielki garnuszek. Wlej do niego tyle wody, aby po włożeniu metalowej miski z uchwytem, dotykała ona jej powierzchni. Zagotuj wodę. Wsyp całą zawartość torebki do metalowej miski. Zawartość jednego opakowania wosku w płatkach wystarczy Ci na jedną świecę. Wosk pod wpływem temperatury/pary zacznie się topić (kąpiel wodna). Jeśli chcesz przyspieszyć proces topienia, możesz powoli mieszać wosk (użyj do tego np. starej łyżeczki).

Kiedy cały wosk już się roztopił, wylej wrzącą wodę, a metalową miskę z woskiem odstaw z powrotem na garnuszek. Uważaj, aby nie przegrzać wosku! Za pomocą termometru kontroluj jego temperature, która nie powinna przekroczyć 65-70 stopni. Wyłącz palnik od razu po całkowitym roztopieniu wosku, aby nie grzał się dalej w misce.

Teraz jest czas, aby wosk uzyskał odpowiednią temperaturę, a Ty w tym czasie umocuj knot w słoiku. Jak? Wystarczy, że zamoczysz metalową końcówkę knota w roztopionym wosku po czym umieścisz knot na środku dna słoika. Dla ułatwienia możesz zaznaczyć sobie od zewnętrznej strony słoika (od jego dna) kropkę czarnym mazakiem, który potem łatwo będzie zmyć ? Odstaw słoiczek z przytwierdzonym knotem i pozostaw do wystygnięcia.

Sprawdzaj co jakiś czas temperaturę wosku – wykorzystaj do tego termometr. Jeśli temperatura będzie wskazywać 52-55 stopni dodaj jeden z zapachowych olejków (20 ml). Wykorzystaj “starą łyżeczkę” i powoli wymieszaj olejek (ok.2 minuty). Gdy zauważysz, że wosk staje się mętny, zacznie się ścinać – to znak, że temperatura się obniżyła.

Jeśli już dobrze wymieszałaś/eś rozpocznij wlewanie wosku do słoika. Rób to powoli. Gdy cała zawartość jest już w słoiku, pora, aby ustawić odpowiednio knot. Wykorzystaj do tego patyczek. Przełóż przez niego knot. Patyczek z knotem wypośrodkuj. Jeśli się przesuwa – zastosuj “obciążnik” np. zakrętkę, która przytrzyma patyk z knotem.

Nadszedł czas, aby świeca wystygła. Odstaw ją na ok. 2 godziny. Pamiętaj także o zasadach bezpieczeństwa – nie zostawiaj świeżo zrobionej świecy bez nadzoru, w miejscach łatwo dostępnych dla dzieci i zwierząt. Po upływie wskazanego czasu upewnij się, że świeca już wystygła, a wosk nie jest płynny.

Po całkowitym zastygnięciu wosku zdejmij patyczek z knota. Przytnij go do odpowiedniej długości – ok. 0,5cm. Wykorzystaj do tego nożyczki.
Niestety nie odrazu możesz cieszyć się efektem swojej pracy. Odstaw świecę na 7-14 dni po to, aby wosk mógł “zaprzyjaźnić” się z olejkiem. Po tym czasie, możesz odpalić świecę i rozkoszować się pięknym zapachem w swoim domu! ?

Pamiętaj, że świece sojowe wymagają cierpliwości, wiedzy i zaangażowania. Jeśli nie uda Ci się jej stworzyć za pierwszym razem – nie zniechęcaj się. Spróbuj raz jeszcze!! Jeżeli masz jakieś pytania zawsze możesz napisać do nas na Instagramie!

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

A CO JEŻELI COŚ PÓJDZIE NIE TAK?

Świat się nie zawali! Robienie świec traktuj jak zabawę i nie poddawaj się! Z pewności przy kolejnym podejściu pójdzie Ci lepiej! Poniżej dajemy Ci kilka wskazówek dla najczęściej popełnianych błędów.

TIPS

Jeśli w trakcie zastygania wosku, zauważysz, iż na górnej powierzchni wosk zaczął pękać, stworzyły się dziury – przyczyn może być kilka, np. zbyt szybkie zalewanie, wysoka temperatura wlewania wosku. Jeśli są to delikatne pęknięcia – nie przejmuj się, Twoje pierwsze świece nie muszą być idealne!

Jeśli po paru dniach zauważysz na ściankach słoika, że wosk przybrał trochę inną, rozproszoną konsystencję, przypominający biały proszek, piasek – może to być efekt słabo wymieszanego olejku z woskiem. Za dużo już nie zdziałasz, ale możesz spróbować wykorzystać suszarkę – ogrzej miejsca tam, gdzie ten efekt widzisz najbardziej.

Kolejny problem jaki możesz napotkać to słaba intensywność zapachu. Świeca potrzebuje czasu by nabrać mocy. Z pierwszym paleniem najlepiej poczekać około 2 tygodni. Innym powodem może być nieodpowiednia temperatura wosku w momencie dodania olejków zapachowych.

Jeśli na Twojej świecy pojawią się przebarwienia (cień), wynika to z różnicy temperatur (do zimnego słoika wlewamy ciepły wosk). Efekt ten często zauważalny jest dopiero po paru dniach. Jeśli chcesz spróbować uniknąć takiego efektu przed zalaniem wosku ogrzej słoik np. ciepłą wodą. Metoda ta jednak nie gwarantuje, że plamy się nie pojawią.

Pamiętaj, że pierwsze palenie świecy powinno trwać ok. 3h bądź do momentu pełnego upłynnienia się górnej powierzchni świecy. Jeśli świecę zgasisz po 30 minutach narażasz ją na tunelowanie. Wosk sojowy topi się o wiele wolniej niż świece z parafiny, dlatego daj jej czas ? Nigdy nie pal świecy dłużej niż 4h.

Kontakt

Masz jakieś pytania?